IMG 4146 min

Επίσκεψη στο Ε.Α.Τ.-Ε.Σ.Α. (Πάρκο Ελευθερίας)

Την Πέμπτη 16.11.2023, στο πλαίσιο της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του 1973, οι μαθητές και οι μαθήτριες, μαζί με τη Διευθύντρια και τους καθηγητές του σχολείου, επισκέφθηκαν το Μουσείο 2 Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, που στεγάζεται σε ένα από τα τέσσερα λιθόκτιστα κτήρια του πρώην Ειδικού Ανακριτικού Τμήματος της Ελληνικής Στρατιωτικής Αστυνομίας (Ε.Α.Τ.-Ε.Σ.Α.), στο Πάρκο Ελευθερίας.

Εκεί, ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν για την ιστορία του στρατοπέδου από μέλη του Συλλόγου Φυλακισθέντων Εξορισθέντων Αντιστασιακών (ΣΦΕΑ) 1967-1974, περιηγήθηκαν στους χώρους και περιεργάστηκαν τα εκθέματα-τεκμήρια του μουσείου. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με κείμενο και τραγούδι σχετικά με την επέτειο, που διάβασαν και τραγούδησαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου.