IMG 4311 min

Επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Την Πέμπτη 30.11.2023, οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου, συνοδευόμενοι από τη Διευθύντρια και τους καθηγητές τους, επισκέφθηκαν το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης. Εκεί, με τη συνδρομή της Επιμελήτριας Εκπαίδευσης του μουσείου, παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μίλα μου για σύγχρονη τέχνη»: πραγματεύθηκαν ζητήματα πρόσληψης και ερμηνείας της τέχνης, συνομιλώντας και χρησιμοποιώντας τη φαντασία τους, την κριτική τους σκέψη και τη δημιουργική τους έκφραση.

Σε πρώτη φάση, γνώρισαν ορισμένα από τα έργα που εκτίθενται στη μόνιμη συλλογή του Mουσείου και αντιλήφθηκαν τρόπους προσέγγισης της σύγχρονης τέχνης καθώς και όψεις του σημερινού κόσμου που απασχολούν τους καλλιτέχνες. Τα έργα, με τα οποία ήρθαν σε επαφή, θίγουν μεταξύ άλλων θέματα κοινωνικά, πολιτικά και οικονομικά, ζητήματα που συνδέονται με την ιστορία, τη μνήμη, τη δημοκρατία, τη μετανάστευση, τον εθνικισμό, τον καλλιτεχνικό ακτιβισμό, το περιβάλλον, την τεχνολογία, τις κάθε είδους διακρίσεις.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες σχημάτισαν μικρότερες ομάδες εργασίας, καθεμία από τις οποίες επέλεξε ένα διαφορετικό έργο, το προσέγγισε ερμηνευτικά με βάση προσωπικές εμπειρίες και ιδέες και το παρουσίασε στην ολομέλεια.

Τέλος, είχαν την δυνατότητα να περιηγηθούν ελεύθερα τις περιοδικές εκθέσεις που φιλοξενούνται στις αίθουσες του μουσείου.